20.12.2017
Starší žáci

Starší žáci nám dělají radost. Mladíci válí

Starší žáci Kanonýrů si v letošní sezoně připisují jeden úspěch za druhým. Florbalisté narození v letech 2003 a 2004 pravidelně hrají v nevyšším turnajovém koši „A“. Pokud jsou nuceni nastoupit v koši „B“, pak jasně dominují.
Kladenští starší žáci dokázali v této sezoně v koši „B“ dvakrát vyhrát celý turnaj. Trenér Jan Buk však výsledky v druhém výkonnostním koši nijak nepřeceňuje. Naopak se spíše soustředí na elitní koš. „Mezi oběma koši je veliký rozdíl. Bohužel největší region v ČR nedá dohromady ani deset klubů, které by byly herně vyrovnané. To je podle mě alarmující. Chápu, že není možné mít pokaždé stejně vyrovnané a naplněné týmy v ročnících, ale toto podle mě není dobře pro rozvoj florbalu,“ myslí si.

V elitním výkonnostním koši „A“ letos mladí Kanonýři zanechali výraznou stopu. Dvakrát se umístili na třetím místě, dvakrát na druhém a jednou dokonce dokázali celý turnaj ovládnout. Působení v koši „A“ si trenér Jan Buk velice pochvaluje. „V nejvyšším koši je vidět florbalová vyspělost týmů a většina z nich se snaží hrát bez míčku aktivně a s míčkem si vytvářet šance po kombinačních akcích. Navíc má každý tým ze špičky pár nadstandardních hráčů,“ vyjmenovává faktory, které jeho svěřencům pomáhají k výkonnostnímu růstu.

V letošní sezoně nebývá výjimkou, že hráči věkem spadající do starších žáků tvoří velkou část dorosteneckého týmu Kanonýrů. Na zápasové soupisce se často objeví až deset starších žáků. Mladé hráče to bezesporu výkonnostně posouvá, ale trenér Jan Buk vidí i druhou stranu mince, kterou je třeba brát na zřetel. „Mrzí mě, že kluci mají vyšší kategorii prakticky zadarmo a vlastně povinně ji musí odjezdit. Ale zvládáme to se ctí,“ říká a pokračuje ve vysvětlování současného stavu. „Nemáme dostatek hráčů v ročnících 2001 a 2002. Někteří navíc nemají potřebnou tréninkovou morálku,“ pokračuje bývalý brankář a poté i trenér A-týmu mužů. Buk pochopitelně nezůstává pouze u kritiky a vysvětluje i přínos této situace. „Na druhou stranu nám zápasy proti starším hráčům dávají mnohem lepší zpětnou vazbu o tom, kde přidat. Zároveň jsem rád, že ani v dorostu neustupujeme ze své kombinační hry, která je nám vlastní,“ pochvaluje si.